vesnický dům Klimkovice

V zahradě vesnické zástavby Klimkovic navrhujeme obyčejný dům. Na pozemku u cesty je nejprve kryté stání s předzahrádkou a garáží, vytvářející nástupní část. Dále je napříč pozemkem vlastní stavba domu, oddělující soukromou zahradu v západní části pozemku od cesty. Do zahrady dům pokračuje terasou s textilním shrnovacím zastřešením.

Zděný nepodsklepený dům s obdélníkovým půdorysem 7 x 16 m dokáže v přízemí nabídnout vše potřebné pro život rodiny: ve středu převýšenou kuchyň, jídelnu a obývák, u severního štítu vstup, malý sklad a ložnici s koupelnou, v podkroví v severní části je pracovna. U jižního štítu je koupelna a dva malé dětské pokoje, v podkroví pak půda. Střechu nese přiznaný dřevěný krov s nadkrokevní izolací a s krytinou z režných pálených tašek.

Rastr, pravidelný rytmus a symetrie dodává domu srozumitelnost a určitou velkorysost. V rastru 3,5 x 3,5 m je uspořádána dispozice domu, francouzská okna přes terasu do zahrady na jedné straně a okna s nízkým parapetem na protější straně do ulice i dřevěná konstrukce terasy a krytého vstupu.

místo: Klimkovice
autor: Ing. arch. Martin Vymetálek, Ing. arch. Jana Polakovičová
stupeň: studie 2023